۸۸۹۸۹۱۶۱-۴
اطلاعیه ها

آئین نامه برگزاری دورة ترکیبیMPH  با رشته‌های دکتری حرفه‌ای

MD - MPH , DDS-MPH , PharmD - MPH

 

دانلود آیین نامه 

 

مدرک MD-MPH یک مدرک ادغام شده پزشکی و سلامت عمومی است. دانشجویان پزشکی در این آیین‌نامه می‌توانند حین تحصیل در رشته پزشکی، مدرک MPH را نیز دریافت کنند. این دانشجویان دید وسیعی داشته و به درمان بیماران به صورت فردی قناعت نمی‌کنند و می‌توانند با گذراندن این دوره ادغام شده، نگرش خود به مشکلات سلامت و بیماری‌ها را دگرگون کنند.

برنامه MD-MPH در دانشگاه‌های معتبر دنیا در حال حاضر ارائه می‌شود. در اکثر این دانشگاه‌ها این برنامه به صورت نیمه‌وقت به دانشجویان ارائه می‌شود. دانشجویان پزشکی به صورت تمام‌وقت در کلاس‌ها و برنامه‌های رشته پزشکی شرکت می‌کنند و بسته به دانشگاه، در روز خاصی از هفته یا ساعات خاصی از روز که برنامه‌ای در دانشکده پزشکی ندارند، در کلاس‌های  MPHشرکت می‌کنند. با تمهیداتی که در دانشگاه‌های آمریکا در نظر گرفته شده است، طول دوره برنامه MD-MPH نسبت به دوره‌ پزشکی عمومی افزایش پیدا نمی‌کند. 

هدف اصلی این برنامه، تربیت دانشجویان در جنبه‌های تحلیلی و مهارت‌های مدیریتی مورد نیاز برای ایجاد مدیران بالینی در هر دو زمینه پزشکی و سلامت عمومی است. تاکید این برنامه، حل کاربردی مسائل در نظام سلامت است. با گذراندن این دوره، دانشجویان قادر خواهند بود برنامه‌های سلامت عمومی را در طیف وسیعی از شرایط و مؤسسات، ارزیابی کرده و توسعه دهند. دانشکده‌های پزشکی، دانشجویان را با دید تشخیص و درمان فردی بیماران تربیت می‌کنند. دورهMPH  مهارت‌های مبتنی بر جمعیت، برنامه‌های ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری‌ها و مدیریت نظام ارائه خدمات سلامت را در دانشجویان ایجاد می‌کند.

هدف نهایی این برنامه ادغام شده، آماده کردن دانشجویان برای شرکت در طیف وسیعی از موقعیت‌ها در مراقبت سلامت و مراقبت بالینی است و دانشجویان درک مناسبی از معضلات سلامت جامعه پیدا می‌کنند. از جمله این موارد می‌توان به نگرانی‌های زیست- محیطی، جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی سلامت و ارائه‌ خدمات سلامت، رویکردهای پیشگیرانه به مشکلات سلامت و توسعه نظام‌های خدمات سلامت اشاره کرد. این برنامه، سلامت عمومی و علوم اجتماعی- پزشکی را در بطن طبابت بالینی ادغام می‌کند. این برنامه ادغام شده، پزشکان آینده را برای رویارویی مؤثر و خلاقانه با محیط در معرض تغییر طبابت و مراقبت سلامت آماده می‌کند. از جمله اهداف دیگر این برنامه تربیت مدیران نظام سلامت در سطوح مختلف نظام است.

پس از اتمام موفقیت‌آمیز این برنامه، انتظار می‌رود دانشجویان بتوانند:

) اهداف آموزشی برنامه MPH را با تاکید بر فهم نقش علوم‌ زیستی و خدمات مراقبت سلامت در ارتقای سلامت جوامع و ارتباط با سلامت عمومی برآورده سازند.  

2) کاربردهای سلامت عمومی، پژوهش و طبابت بالینی را شناسایی کنند و این کاربردها را با سایر پزشکان و شاغلین حیطه سلامت در میان بگذراند.  

3) روش‌های مبتنی بر جمعیت را در طراحی خدمات بالینی به کار گیرند.

4) بتوانند نقش‌های گوناگونی را که پزشکان و کارکنان سلامت عمومی در پژوهش و سلامت عمومی ایفا می‌‌کنند، شرح دهند.

5) توانایی خود برای شرکت مؤثر در گروه‌های سلامت عمومی را نشان دهند.

این آئین‌نامه که چگونگی اجرای برنامه ترکیبی MD-MPH در دانشگاه علوم پزشکی تهران را مشخص می‌کند، با بررسی جامع سیستم‌های مختلف آموزشی دوره مذکور در جهان و با توجه به شرایط دانشگاه علوم پزشکی تهران و به پیشنهاد و با همکاری نزدیک مرکز تحقیق و توسعه سیاست‌های دانشگاهی در نظام سلامت، تهیه شده است.

1) هدف: منظور از تشکیل و برگزاری برنامه دوره‌های MD-MPH, DDS-MPH, PharmD-MPH ‌تربیت پزشکان، دندانپزشکان و داروسازانی است که علاوه بر دارا بودن نگرش، معلومات و مهارت‌های مورد انتظار رشته خود، در زمینه‌های نگرش سیستماتیک، مدیریت و تحقیقات در حیطه علوم بهداشت عمومی و مبارزه با بیماری‌ها، تبحر و توانایی داشته باشند.

2) طول دوره: این برنامه در طول دوره متعارف دکترای حرفه‌ای اجرا می‌شود. دانشجویان بعد از پایان مقطع علوم‌پایه، به‌طور موازی با دروس برنامه‌ دکترای حرفه‌ای، دروس مربوط به برنامه MPH را می‌‌گذرانند. در رشته پزشکی، این دروس در مقطع فیزیوپاتولوژی و در رشته دندانپزشکی و داروسازی، پس از قبولی در امتحان علوم پایه آغاز شود. 

3) تعداد واحدها: کلیه دروس اجباری دوره MPH، اعم از اصلی و تخصصی و همچنین دروس انتخابی آن بر اساس برنامه درسی دوره باید توسط این دانشجویان گذرانده شود. برای دروسی که مشابه دروس برنامه دوره دکترای حرفه‌ای است، موضوع در شورای برنامه‌ریزی  MPHمورد بررسی قرار گرفته و در صورت انطباق حداقل80 درصد از سرفصل دروس، دانشجو در کلاس حضوری شرکت نکرده و تنها در آزمون نهایی آن شرکت می‌کند. لازمه این موضوع کسب نمره الف در درس مربوطه در دوره دکترای حرفه‌ای است.

تبصره1: کلیه دروس دوره MPH به صورت ترمی و متناسب با نوع درس و بر اساس مصوبه شورای برنامه‌ریزی MPH، در بعد از ظهرها و روزهای پنجشنبه برگزار می‌شود. برای برنامه‌ریزی این امر باید با اداره آموزش دانشکده‌های پزشکی، دندان پزشکی و داروسازی هماهنگی شود.

تبصره2: پایان‌نامه دوره ترکیبی، پایان‌نامه دوره دکترای حرفه‌ای با رعایت مجموعه قوانین و مقررات آن است و موضوع آن باید مطابق با اولویت‌های دوره MPH بوده و قبل از اجرا (تعیین موضوع) و بعد از آن (دفاع)، به تایید شورای برنامه‌ریزی MPH برسد.

تبصره3: پایان‌نامه دانشجویان با راهنمایی دو استاد راهنما که یک استاد راهنما از دانشکده مربوطه (پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی) و استاد راهنمای دیگر از دانشکده بهداشت می‌باشد، انجام می‌شود و دانشجویان این دوره‌ فقط یک پایان‌نامه را در طول تحصیل می‌گذرانند.

تبصره4: دوره کارآموزی در فیلد برنامه MPH برای دانشجویان پزشکی با هماهنگی گروه پزشکی اجتماعی و شورای برنامه‌ریزی MPH برگزار می‌شود. نمره ارزشیابی این دوره بر اساس دستورالعملی که توسط برنامه MPH دانشکده بهداشت و گروه پزشکی اجتماعی دانشکده پزشکی اجتماعی به‌طور مشترک تدوین می‌شود، داده خواهد شد. دوره کارآموزی در رشته‌های DDS-MPH وPharmD-MPH زیر نظر شورای برنامه‌ریزیMPH  و با هماهنگی با معاون آموزشی دانشکده‌های مربوطه برگزار می‌شود.

4) توانایی‌های فارغ‌التحصیلان: توانایی مورد انتظار از فارغ‌التحصیلان این دوره، مجموع توانایی‌های برنامه‌های آموزشی و دکترای حرفه‌ای است.

5) شرایط ورود به دوره: واجدین شرایط از بین دانشجویانی که مقطع علوم پایه و آزمون جامع علوم پایه را با موفقیت گذرانده‌ باشند و حداکثر 4 ترم از قبولی ایشان در امتحان علوم پایه نگذشته باشد و دارای پیش‌نیازهای زیر باشند، انتخاب می‌شوند:

الف) جزء دانشجویان استعدادهای درخشان باشند. 

ب) کسب معدل بالاتر از 16در مقطع علوم پایه و یا کسب حداقل80% از نمره میانگین نمرات 5% اول دانشگاه در آزمون جامع علوم پایه

ج) نداشتن مشکلات آموزشی اعم از مردودی در دروس و مشروطی

د) درخواست دانشجوی واجد شرایط برای ورود به دوره

کلیه متقاضیان، درخواست خود را بعد از پایان مقطع علوم پایه به مرکز رشد استعدادهای درخشان ارائه می‌کنند. واجدین شرایط از طریق معاونت آموزشی دانشگاه برای شرکت در آزمون کتبی به شورای برنامه‌ریزی MPH معرفی می‌شوند.

تبصره1: امکان ادامه تحصیل در دوره‌های ترکیبی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور و در دفترچه کنکور سراسری اطلاع رسانی می‌شود.

تبصره2: معرفی دوره ترکیبی، توانایی فارغ‌التحصیلان و شرایط ورود به آن، در زمان ثبت نام دانشجویان و در جلسات معرفی دانشگاه به دانشجویان تازه وارد و نیز در زمان برگزاری آزمون جامع علوم پایه، به‌طور جامع و مفصل ارائه می‌شود.

6) تعداد و نحوه پذیرش: از واجدین شرایط ماده 5 آئین‌نامه توسط شورای برنامه‌ریزی MPH مصاحبه به‌عمل خواهد. از واجدین شرایط، حداکثر تا 2 برابر ظرفیت برای مصاحبه معرفی می‌شوند. تعداد پذیرفته‌شدگان بین سه دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی تقسیم می‌شود. پذیرش بر اساس 35% معدل، 35% نمره آزمون جامع علوم پایه و30% نمره مصاحبه بوده و اولویت با رتبه‌های بالاتر است.

تبصره 1: نمایندگان دانشکده‌های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، معاونت آموزشی دانشگاه و مرکز رشد استعدادهای درخشان دانشگاه در گروه منتخب مصاحبه دعوت می‌شوند.

تبصره 2: نحوه مصاحبه و ارزشیابی آن توسط شورای برنامه‌ریزی MPH اعلام می‌شود.

7) گواهینامه: به فارغ‌التحصیلان این دوره، دانشنامه دوره دکتری حرفه‌ای (MD‌‌DDS , یا ParmD) اعطا می‌شود. فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند مانند فارغ‌التحصیلان دوره‌های دکترای حرفه‌ای، در مقاطع دکترای تخصصی Ph.D و دکترای تخصصی بالینی ادامه تحصیل دهند. مدرک MPH به افرادی تعلق خواهد گرفت که دوره دکترای عمومی خود را با موفقیت به پایان برده باشند.

این آئین‌نامه در 7 ماده و 7 تبصره در تاریخ 26/8/86 در شورای دانشگاه به تصویب رسید.